Vítejte na našem webu

Vítejte na oficiálních stránkách Oddílu běžeckého lyžování TJ Frenštát pod Radhoštěm. Stránky jsou určeny především členům oddílu, rodičům dětí zde sdružených a všem zájemcům o běžecké lyžování ve Frenštátě pod Radhoštěm a okolí. Je zde možné získat informace o plánovaných závodech, o výsledcích závodů, tréninkové přípravě a dalších akcích pořádaných oddílem.

Informace o oddíle

Oddíl běžeckého lyžování TJ Frenštát p.R. pod sebou sdružuje hlavně děti ze ŠSK ZŠ Tyršova, děti ze sportovních tříd při ZŠ Záhuní a děti ze ZŠ Trojanovice.

Činnost oddílu je především zaměřena na následující body:

  • Svou činnost orientovat především na závodní běžecké lyžování.
  • Vyhledávat a dle svých možností pečovat o mládež se zájmem o běžecké lyžování.
  • Organizovat a zajišťovat malé i velké závody na úrovni svého regionu, Moravskoslezského kraje i České republiky.
  • Spolupracovat ve své činnosti s dalšími stejně zaměřenými sportovními kluby a oddíly a se Svazem lyžařů České republiky.
  • Iniciovat a vytvářet potřebné podmínky a ekonomické zázemí pro činnost oddílu a jeho členů.

Historie oddílu

Vznik oddílu běžeckého lyžování ve Frenštátě p.R. je z historického hlediska určitě dán rozšířením zájmu veřejnosti o tento druh sportu, a to především v okolí Pusteven. Právě Pustevny s okolními vrcholy, jako je Radhošť, Tanečnice a Nořičí, tvoří optimálně zvlněné terény s nadmořskými výškami nad 1000 m n.m., které jsou tak i zárukou kvalitních sněhových podmínek. Když se k tomu připočítá ještě snadná dostupnost lanovou dráhou z Ráztoky na Pustevny, tak jsou vytvořeny opravdu vynikající podmínky pro rozvoj tohoto sportu. 

Počátky běžeckého lyžování a lyžařských sportů v Beskydech spadají až do roku 1886 a pojí se především s Pohorskou jednotou Radhošť, která pro tyto sporty vždy vytvářela podmínky. V oblasti Pusteven tak v letech 1921 až 1923 postupně vznikají první lyžařské běžecké trasy. Následovalo pak budování dalších zimních sportovišť jako byl skokanský můstek (r.1926), sáňkařská dráha (r.1927), sjezdové tratě (r.1928) a lanová dráha Ráztoka - Pustevny (r.1940). Již od roku 1921 byly na Pustevnách Pohorskou jednotou Radhošť pořádány lyžařské závody i s mezinárodní účastí. V té době Pohorská jednota Radhošť v zimě spravovala až 130 km lyžařských běžeckých tratí. Úpravu tratí tehdy zajišťovali především zaměstnanci arcibiskupských lesů.

Pro zaznamenání novodobější historie není dostatek informací, proto tímto vyzýváme případné pamětníky o zaslání zajímavých dat, událostí, fotografií, atd..