30 důvodů, proč běžkovat

06.01.2009 22:03

Běh na lyžích se může stát součástí vašeho moderního životního stylu. Tělo se při něm uvolní a perfektně protáhne, procvičíte si jinak opomíjené svaly a užijete si zázračnou kyslíkovou lázeň. Zde je 30 důvodů, proč začít běhat na lyžích:

 1. Přivyknete pohybu - Zimní příprava na běžkách znamená, že si váš organismus zvykne na pravidelné tréninkové zatížení po celý rok.
 2. Rovnoměrně posílíte celé tělo - Běh na lyžích posiluje právě ty svalové partie nohou, které potřebujete ke zlepšení svých výkonů při klasickém běhu. Bonus navíc: trénink velkého množství dalších svalových skupin na celém těle, na které v letním běžeckém tréninku nezbývá čas. Běžky vám totiž poskytují skvělou možnost, jak se jim věnovat, aby se vaše tělo rozvíjelo komplexně.
 3. Stanete se sportovcem (celého) roku - Při běhu na lyžích se do pohybu aktivně zapojují nejen nohy, ale i ruce a trup, což pozitivně zvyšuje nároky na dýchací a hlavně oběhový systém. Zlepšená kardiovaskulární kondice vytváří předpoklady pro vaše lepší výkony v dalších sportech.
 4. Budete lépe dýchat - Díky zapojení velkého množství svalů se zvýší spotřeba kyslíku vašeho organismu, na což si tělo postupně - a rádo - zvykne. Bude se vám to hodit po zbytek roku, kdy můžete využít této větší kapacity pro zvýšení intenzity klasického běhu.
 5. Ideálně se natlakujete - Pokud se neomezíte jen na krátké vyjížďky, pomůže vám běžkování stejně jako všechny ostatní vytrvalostní disciplíny: zlepšuje krevní oběh, posiluje srdeční činnost a reguluje krevní tlak.
 6. Dáte si rehabilitaci - Při skluzu na běžkách se vaše klouby nezatěžují tak silně jako při klasickém běhu. Běžkování se tak při správně vedeném tréninku pro vás stane určitým druhem rehabilitace.
 7. Zkoordinujete se - Běh na lyžích vychází z přirozeného pohybu člověka při chůzi. Pomůže vám zdokonalit i koordinaci pohybu horních a dolních končetin.
 8. Odoláte chorobám - Tím, že se přinutíte běhat v mrazivém počasí, se skvěle otužíte - zvýší se odolnost vašeho organismu a posílí imunitní systém.
 9. Dopřejete si kyslíkovou sprchu - Častokrát jste nuceni v létě běhat po chodnících hned vedle silnice a dýchat špatný vzduch. Zasněžené běžecké tratě vám umožní sportovat v prostředí s čistým vzduchem mimo silniční provoz.
 10. Pořádně se protáhnete - Protože se do pohybu zapojují všechny končetiny, zvyšuje se flexibilita většiny kloubů a správně si protáhnete šlachy.
 11. Prodloužíte si aktivní věk - Běhu na lyžích se můžete věnovat v jakémkoliv věku - pokud tedy netoužíte po extrémních zážitcích, ultramaratonech či strmých sjezdech. Až budete starší, měli byste si vybírat tratě, na kterých nebudete přepínat svoje síly.
 12. Prodloužíte si den - Běhat na lyžích můžete vlastně v jakoukoliv denní dobu. Ráno tak nemusíte čekat, až pustí lyžařský vlek nebo otevřou brány specializovaných sportovních zařízení.
 13. Budete ztepilí - Běh na lyžích napomáhá, při správné technice, odbourání chronických bolestí zad a zlepšuje držení těla.
 14. Bude vám to správně tepat - S běžkami se vyhnete zimnímu lenošení, a tak si uchováte a ještě zvýšíte kondici srdečního svalu vypěstovanou při letním běhu. Ten se naučí pracovat nanejvýš efektivně a při běžné námaze nebude zbytečně zvyšovat vaši tepovou frekvenci.
 15. Ušetříte za analgetika - Díky zvýšené dechové frekvenci na čerstvém vzduchu se váš organismus intenzivněji okysličuje, a tím se i snižuje pravděpodobnost, že vás budou trápit bolesti hlavy.
 16. Najdete radost - Při jakémkoliv vytrvalostním zatížení dochází k vyplavování endorfinů, které způsobují vznik příjemných pocitů ze zvýšeného zatížení. Při běhu na lyžích to platí dvojnásob, příjemné pocity se dostaví i z radosti z jízdy zasněženou krajinou.
 17. Oprostíte se od strojů - Když pravidelně zařadíte běh na lyžích do svého tréninkového programu, ani nebudete muset navštěvovat posilovnu, neboť dostatečně zatěžujete svalový aparát končetin i trupu.
 18. Skvěle se vyspíte - Díky fyzické únavě po pravidelném vytrvalostním pohybu, kdy zatížíte velké množství svalů, se dostaví přirozená únava organismu, snáze se vám bude usínat a kvalita spánku se zlepší.
 19. Naučíte se hospodařit - Tím, že se dostanete častokrát na hory do větší nadmořské výšky, naučí se vaše tělo lépe hospodařit s kyslíkem. Ve větších nadmořských výškách ho plíce získají obtížněji, a tak se tomu přizpůsobí jeho efektivním využitím. Pokud ovšem na hory přijíždíte z níže položených oblastí (třeba po dovolené u moře), doporučujeme vám dát si alespoň den na aklimatizaci.
 20. Nic vás nezastaví - Při pravidelném běžkování zpevníte celé tělo a rozvinete své silové schopnosti.
 21. Najdete rovnováhu - Běh na lyžích je charakteristický střídáním skluzu vždy po jedné lyži, a při jízdě v bílé stopě proto rozvíjíte cit pro rovnováhu. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit.
 22. Posílíte svou flexibilitu - Při odrazu nohou a odpichu paží se ramenní, kyčelní, kolení a hlezenní klouby pohybují ve velkém rozsahu, a tím udržujete jejich stálou flexibilitu.
 23. Dobře dopadnete - Pokud budete dostatečně ostražití při sjezdech, nehrozí vám bolestivé oděrky jako třeba při jízdě na kole po silnici. Když už něco nevyjde, dopadnete do měkkého.
 24. Budete sexy - Pobyt na čerstvém vzduchu prospívá vaší pleti i vlasům. Nač potřebujete chodit do kosmetického salonu na takzvané sněžení, které trénuje pomocí tekutého dusíku cévky v pokožce, když si ho můžete dopřát v přírodě? Nezapomeňte ale na ochranné krémy proti UV záření a na tyčinky pro péči o rty.
 25. Obohatíte trénink - Řada kondičních běžců nepozná výhody intervalového tréninku, který při jednom tréninku kombinuje více druhů zatížení. Na běžkách se to naučíte zcela přirozeně: pravidelné tempo při pohybu po rovině střídají úseky s vysokým zatížením při výstupu do vrchu a pak relaxace během sjezdu.

+5 bonusů pro ženy:

26.  Nemusíte se po vánočních svátcích a dlouhých zimních večerech bát, že se vaše postava zaoblí k nepoznání a vy budete muset obnovit šatník.

27.  Zbavíte se přebytečných tukových polštářů kolem boků a krásně se vám vytvaruje "pozadí". Samy víte, jak to dovede zvednout sebevědomí.

28.  Posílí se vám prsní svaly a zpevní se váš svalový korzet.

29.  Zapomenete na trable všedního dne - pohyb v zasněžené bílé stopě přispěje k vaší psychické pohodě.

30.  Získáte důvod, jak si zpestřit víkendy, které jinak trávíte péčí o rodinu a domácnost.

+5 bonusů pro muže:

26.  V očích žen jistě stoupnete, až se budete vracet z vyjížďky na běžkách v mrazu a z vašich vousů budou viset rampouchy.

27.  Pokud neradi chodíte do posilovny, budete mít možnost v zimě udržovat sílu svých svalů na stále stejné úrovni. I na běžkách se dá posilovat, jen musíte vědět jak - někdy stačí cílevědomě střídavě zatěžovat ruce a nohy.

28.  Na běžkách si pěkně vytvarujete hýžďové svaly, a na to ženy přece letí.

29.  Budete mít i v zimě možnost na chvilku si odskočit z domova; raději trénovat na běžkách než luxovat.

30.  Užijete si partu. Málokdy je posezení v hospůdce tak příjemné jako po návratu z běžkařské túry.

 

Zdroj: run the world magazine